Skip to content

Renginiai Lietuvoje

„Walkscape“ Karaliaus Mindaugo prospektu

Idėja ir renginio aprašymas:

Karaliaus Mindaugo prospektas yra viena pagrindinių Kauno transporto arterijų. Čia eismas intensyvus – šia trasa nuolat važinėja tiek viešieji autobusai ir troleibusai, tiek asmeninės transporto priemonės. Gatvė taip pat yra tankiai apgyvendinta – joje yra daug gyvenamųjų namų, taip pat komercinių įstaigų, parduotuvių ir restoranų. Galima teigti, kad Karaliaus Mindaugo prospekte yra įsikūrę vieni pagrindinių Kauno prekybos ir verslo centrų.

Deja, Karaliaus Mindaugo prospektas nėra pilnai pritaikytas žmonėms. Neišnaudotas krantinės potencialas, vis dar pirmenybė teikiama transportui, o ne pėstiesiems, gatvės struktūra griauna urbanistinį vientisumą, nes vieną kultūrinį sluoksnį dalija į kelias dalis. Ir tai tik kelios šios didelės gatvės (prospekto) problemos.

Renginio metu dalyviai ėjo Karaliaus Mindaugo prospektu, tyrinėjo jo apylinkes, klausėsi jo istorijos. Pasivaikščiojimas yra neatsiejamas nuo viešųjų erdvių ir architektūros, tai būdas skatinti visuomenės įsitraukimą į miesto erdvių atnaujinimą. Po pasivaikščiojimo dalyviai diskutavo apie Kauno centro ir Nemuno upės išskyrimo problemas bei galimybes išnaudoti šios vietos potencialą.

Misaelio Silveros nuotrauka: Pexels

Kylantys iššūkiai

  • Reikšminių sluoksnių suskirstymas. Vienoje Karaliaus Mindaugo prospekto pusėje yra ramybės oazė – Nemuno sala, kitoje gatvės pusėje yra istorinė miesto dalis: senamiestis ir naujamiestis. Platus Karaliaus Mindaugo prospektas skiria šias puses, taip padalydamas visą miesto struktūrą į kelias dalis.
  • Vartotojiškumo kultūra. Karaliaus Mindaugo prospektas atsispindi vartotojiškumo kultūrą – jame gausu reklamų ir parduotuvių. Toks vartotojiškumo skatinimas prieštarauja žmogiškosioms vertybėms ir tvarumui.
  • Ryšys su gamta. Karaliaus Mindaugo prospekte gausu automobilių ir įmonių – tai verčia apmąstyti gamtos ir žmogaus santykį. Ar toks miesto modelis suderinamas su gamtos apsauga ir tvarumu? Kaip tai veikia ekosistemų ir natūralių gyvybės formų išsaugojimą?
  • Eismo spūstys. Karaliaus Mindaugo prospektas pasižymi labai judriu eismu – čia važinėja ir automobiliai, ir viešasis transportas. Dėl didelio automobilių skaičiaus gali susidaryti spūstys, ypač piko valandomis.
  • Pėsčiųjų saugumas. Nors prospekte gausu pėsčiųjų, ne visos vietos pritaikytos pėstiesiems. Tam tikrose vietose nepakanka pėsčiųjų perėjų arba jos yra nepatogioje vietoje, neprieinamos.
  • Sausros problemos. Kartais ilgai trunkanti sausra gali neigiamai paveikti medžių sveikatą ir želdinių priežiūrą. Dėl išdžiūvusių augalų gatvė praranda savo grožį.
  • Triukšmo lygis. Dėl intensyvaus eismo Karaliaus Mindaugo prospektas gali būti triukšmingas, ypač esant dideliam automobilių ir viešojo transporto skaičiui. 
  • Bendruomeniškumo stoka. Dėl didelės žmonių ir prekybos centrų gausos gali susidaryti įspūdis, kad žmonės praranda savo tapatybę ir ryšį su bendruomene. Karaliaus Mindaugo prospekte neskatinamas bendravimas, slopinami tarpusavio santykiai.

Renginio vieta: Karaliaus Mindaugo prospektas ir jo apylinkės. Susitikimo vieta – prie Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios (Vytauto Didžiojo bažnyčia) įėjimo. Ekskursijos ir prasmino (tikslinio) pasivaikščiojimo grupėje (Walkscape) pabaiga – prie M. K. Čiurlionio tilto.

Socialinių tinklų nuorodos:

Facebook

eMundus

„Walkscape“ – H. ir O. Minkovskių gatve

2023 m. rugsėjo 28 d. projekte „Walkscapes“ vyko ekskursija – tikslinis pasivaikščiojimas grupėje H. ir O. Minkovskių gatve. Dalyviai tyrinėjo gatvės erdves iš pėsčiųjų perspektyvos ir diskutavo apie iššūkius įgyvendinant planuojamą ekstensyvią rajono plėtrą.

Kelionė prasidėjo prie Aleksoto funikulieriaus. Gidas Algimantas Grigas dalyvius sudomino pasakojimu apie Aleksote gyvenusį žydų kilmės grūdų pirklį Leviną Minkovskį ir jo sūnus – Oskarą ir Hermaną. Gidas pasakojo apie jų profesijas ir gyvenimą bei juos išgarsinusius pasiekimus medicinos ir matematikos srityse – dėl šių pasiekimų jų vardais buvo pavadinta gatvė. Hermanas buvo matematikas, sukūręs geometrinių skaičių teoriją, mokęs A. Einšteiną, o Oskaras – patofiziologas, nustatęs, kad diabetas išsivysto dėl kasos patologijos. Šis atradimas padėjo išrasti insuliną.

Eidami H. ir O. Minkovskių gatve dalyviai pastebėjo naujai statomus gyvenamuosius pastatus – šis rajonas gentrifikuojamas, tampa prestižine gyvenamąja erdve.

Dalyviai sustojo prie buvusios žydų sinagogos ir prie Nemuno krantinės, kur numatoma pastatyti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio koncertų salę ir pėsčiųjų tiltą, sujungsiantį Aleksotą ir Nemuno salą.

Ekskursijos metu dalyviai turėjo galimybę aplankyti Nemunaičių – naujo daugiafunkcinio projekto (architekto R. Paleko studija) teritoriją, pamatyti naujai statomus gyvenamuosius namus, Nemuno krantinę, kuri baigus statybas bus atvira kauniečiams, sužinoti apie planuojamas laisvalaikio erdves, biurus, susisiekimo infrastruktūrą, taip pat apie planuojamus išsaugoti senuosius istorinius statinius – uosto ir bokšto liekanas.

Dalyviai susipažino su seniausiu pramonės paveldu, Aleksoto malūnu, kitais senaisiais grūdų perdirbimo objektais ir geležinkelio linijomis.

Galiausiai dalyviai aplankė senąsias Aleksoto žydų kapines, apsuptas geležinkelio bėgių, nelabai matomas praeiviams, bet kruopščiai prižiūrimas.

Šis pasivaikščiojimas tapo įmanomas dėl „WALKSCAPES: MIESTŲ ATNAUJINIMAS PASITELKIANT ŠVIETIMĄ” projekto, kurį įgyvendina VšĮ „eMundus“ ir LUP, taip pat Kaune bendradarbiaujant ir su asocijuotų partnerių institucijomis (viena iš jų, Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultetas). Daugiau informacijos apie projektą rasite čia.

Skip to content